O nas

Witam serdecznie na stronie hodowli Akity Amerykańskiej : Akita Saratordia FCI zarejestrowanej w ZKWP Koszalin. A teraz krótko o nas:

Od zawsze w moim domu były psy. Zazwyczaj kundelki, bo na psa rasowego nie było mnie po prostu stać.  Kilka lat temu pojawiła się możliwość zakupu psa rasowego. I tu zrodził się dylemat: jaka rasa? W związku z tym, że preferuję duże psy oraz posiadam duży teren wokół domu , postanowiliśmy z mężem zdecydować się na zakup Akity Amerykańskiej. Z początku trochę obawialiśmy się tej rasy, bo opisywany jest często jako indywidualista oraz pies lubiący dominować. Jednak przez ponad 20 lat przebywania z różnymi psami, uczeniu się ich zachowań oraz starając się zrozumieć psychikę psa podjęliśmy wyzwanie … i tak w 2015 r. w październiku pojawiła się w naszym domu pierwsza sunia Akity Amerykańskiej o imieniu IRA priv Tora z hodowli Culture Heroes.

Bardzo szybko rozwiały się nasze obawy. Akita okazała się bardzo kochającym i przemiłym psem z ogromną inteligencją i zachowaniem własnej godności i dumy. Nie da się nie kochać tej rasy. Jeśli jednak ktoś życzy sobie psa bezgranicznie posłusznego i wykonującego każde polecenie, to może się rozczarować. Akita zrobi wszystko, ale pod jednym warunkiem – musi tego chcieć i dodatkowo musi jej się to opłacać.

Z początku nie mieliśmy planów związanych z hodowlą … ale pojechaliśmy w lutym 2016 r. na naszą pierwszą w życiu Wystawę Psów Rasowych jako wystawca naszej suni i … zaczęło się. Atmosfera wystawy, ocena: wybitnie obiecująca dla Tory i jej I miejsce w klasie : młodszych szczeniąt  zadecydowało o podjęciu decyzji, że  spróbujemy swoich sił na wystawach. Nie małe znaczenie miało również to, że Tora bardzo swobodnie czuła się wśród gwaru i innych psów na wystawie. Niczego się nie bała, była ciekawska i wreszcie widziała „wielki świat” po nudnym, beztroskim życiu na wsi.

Akita, to rasa nie wymagająca dużej ilości ruchu, jak np. husky, ale nie lubiąca nudy i rutyny. Są to psy mające swój charakterek oraz ceniące sobie niezależność. Dlatego aby naszej suni zapewnić towarzystwo i atrakcje zdecydowaliśmy się na zakup  drugiego psa i tak oto w  marcu 2016 r. pojawił się u nas Well Diablo z Dworu Abakusa…młodszy od swojej partnerki o 4 m-ce, 4 miesięczny szczeniak wtargnął do naszego domu z wielkim impetem i próbował zdominować i podporządkować sobie nie tylko sunię, ale i nas. Spokój oraz opanowanie Tory na początku ich znajomości ograniczyły ilość awantur między nimi, i po pewnym czasie, to ona ustaliła zasady panujące w stadzie. Jak do tej pory są bardzo zgraną i żyjącą w zgodzie się parą.

Wychowując nasze psy dokładamy wszelkich starań aby były ; zdrowe, przyjazne dla człowieka i przede wszystkim szczęśliwe. Wszystkie szczepienia, odrobaczanie oraz badania profilaktyczne przeprowadzane są w profesjonalnym gabinecie weterynaryjnym w Szczecinku. Dieta naszych psów oparta jest na świeżym, surowym mięsie wraz z  odpowiednimi suplementami dostosowanymi do zapotrzebowania i wieku psa tzw. dieta BARF (RAW).

Szczegóły i osiągnięcia każdego z naszych psów na osobnych podstronach.